Podesiva dijafragma je 3M-ov pronalazak koji omogućava slušanje zvuka niske i visoke frekvencije bez potrebe da pacijent uklonite komad odeće sa grudnog koša, potrebno je da ga preokrenete i ponovo postavite.
Menjanjem pritiska stetoskopa na pacijentu, podesiva dijafragma će se prilagoditi ili prilagoditi zvukove koji će vam omogućiti da čujete ili niske ili visoke frekvencije. Ako držite podesivu dijafragmu na pacijentu i lagano pritisnete, prenose se zvuci niske frekvencije. Kada koristite podesivu dijafragmu i čvrsto pritisnete, biće istaknuti zvuci veće frekvencije.
Ova pogodnost uštedeće vam vreme i omogućiće vam da se fokusirate na svog pacijenta, umesto da pokušavate da utvrdite da li treba da slušate zvono ili dijafragmu sa strane grudi.
Prvo, vrlo je važno pravilno nositi stetoskop. Svi Littmann stetoskopi imaju slušalice pod uglom i dizajnirane su tako da se pravilno uklapaju sa vašim ušnim kanalima. Evo ispravne orijentacije: Stetoskop držite uspravnim oštricama. Kada stavljate olive u uši, budite sigurni da su ugaone olive okrenute prema napred, ka vašem nosu.
Nakon što je stetoskop pravilno orijentisan, podesite pojačanje zvuka pritiskom na tastere "+" i "-" na tastaturi. Vodite računa o tome da sam središnji deo grudnog koša u dobrom kontaktira sa pacijentom; ovo je lokacija senzora zvuka. Ako i dalje ne možete čuti nijedan zvuk, obratite se 3M tehničkoj podršci na brojeve 1-800-228-3957 ili koristite obrazac za kontakt
Kada koristite 3M ™ Littmann® elektronski stetoskop model 3100 i model 3200, važno je uzeti u obzir nekoliko tehnika koje mogu značajno poboljšati vaše iskustvo auskultacije.
Senzor zvuka, gde se javlja akvizicija, prilično je mali i nalazi se u samom središtu šupljine (za demonstrativne svrhe, možete skinuti dijafragmu i potražiti uvlačenje ispod bele nalepnice). Područje oko senzora zvuka ne doprinosi dobijanju zvuka. Zato je važno usmeriti tačku kontakta sa pacijentom na samo središte grudnog koša.
Samo je potreban kontakt svetlosti sa Littmannovim elektronskim stetoskopima. Ovo uključuje i rukovanje stetoskopom i kontakt sa pacijentom. Prekomerni pritisak na pacijenta može rezultirati zvukovima artifakata.
Kontakt sa pacijentom mora ostati stabilan i dosledan radi optimalnog kvaliteta zvuka. Kretanje prstenom će izazvati pojavu zvuka trenja. Najbolja je praksa da svoje iskustvo iz auskultacije započnete na nižem nivou pojačanja. Zatim, ako pokušavate da slušate zvuk koji je teško čuti, podesite pojačanje prema gore. Upotreba pojačanja po potrebi će vam pomoći da smanjite uznemirujuće buke tokom vašeg korišćenja.
Konačno, važno je prepoznati razliku u tehnici između neelektronskih stetoskopa i Littmannovih elektronskih stetoskopa. Lagano držanje Littmannovih elektronskih stetoskopa, uspostavljanje svetlosnog kontakta sa pacijentom, fokusiranje tačke kontakta na sredinu grudnog koša i ostanak postojanog će osigurati vrhunsko iskustvo zvuka kvaliteta zvuka.
Littmannova stereoskopska baterija modela 3100 ili model 3200 trajaće približno 60 sati neprekidne upotrebe. (U zavisnosti od upotrebe Bluetooth®-a, možda ćete imati kraći vek baterije kod modela 3200.) Pre nego što se baterija potpuno isprazni, biće te upozoreni tonom da baterija ima samo dva sata neprekidne upotrebe. Životni vek baterije se čuva ako vidite Littmann® logo; vi ste u stanju pripravnosti. Da biste ušli u aktivni režim, dodirnite dijafragmu ili pritisnite dugme. Da biste isključili stetoskop, nemojte raditi ništa (stetoskop će se isključiti nakon određenog vremena koji je zasnovan na podešavanju POWER) ili pritisnite taster za napajanje dve sekunde (poželjno).
Postoji nekoliko opcija za maksimalan rad baterije:
Kvalitet zvuka ostaje konstantan čak i kod slabe baterije. Elektronski stetoskop neće raditi bez baterije.
Za optimalne performanse bežične veze, važno je da komad stetoskopa i bežični ključ budu u neposrednoj blizini i da put između njih bude bez ikakvih prepreka. Zidovi, nameštaj i tela degradirat će bežični signal.
Pozicioniranje stetoskopa i bežičnog adaptera je presudno za dobre bežične performanse. U nekim slučajevima upotreba USB produžnog kabla koji podiže adapter i/ili menja orijentaciju može rezultirati značajnim poboljšanjem. 3M preporučuje upotrebu StarTech Desktop USB produžnog kabla ili sličnog uređaja koji možete pronaći na online ili u lokalnoj prodavnici elektronike.
Tokom snimanja može pomoći računaru da se nalazi pored pacijenta (umesto iza njih) tako da pacijentovo telo ne blokira putanju signala. Čvrsto držite grudi (umesto rukama) kako biste omogućili da bežična antena optimalno funkcioniše. Smanjite udaljenost između stetoskopa i računara. U uobičajenim uslovima, udaljenost od 3 metra trebala bi biti lako dostižna.
Operativno okruženje takođe igra ulogu u performansama veze. Bežični telefoni, pribor za mobilni telefon, mikrotalasne peći i računarska wi-fi oprema mogu smanjiti performanse veze i trebalo bi ih uzeti u obzir ako su performanse veze manje od poželjnih.
Podrazumeva se da će se zvuk reprodukovati direktno na stetoskop Littmann modela 3200 putem Bluetooth-a. Poslušajte prethodno snimljeni zvuk stetoskopom Littmann modela 3200, jer će kvalitet zvuka biti identičan onome što ste čuli tokom snimanja. Ako je ikona veze zelena (na StethAssist ™ ili Cardioscan®), pokušajte povećati jačinu zvuka pritiskom na "+" na stetoskopu.
Ako je potvrdni okvir „play to PC“, zvuk će se reprodukovati preko PC zvučnika umesto stetoskopa. Zbog zvuka niske frekvencije koji su uključeni u auskultaciju, zvučnici na računaru (posebno izvorni zvučnici za laptop računare) mogu imati veoma loš zvučni odziv što stvara utisak da se zvukovi ne reprodukuju. Ako je odabrano „Play to PC“, upotreba slušalica obično dobro funkcioniše. Desktop zvučnici će vam omogućiti da čujete snimanje, ali obično će iskriviti zvukove niske frekvencije. Najbolja alternativa za reprodukciju snimljenih zvukova za publiku je korišćenje sistema zvučnika sa zvučnicima srednjeg nivoa.
Pre nego što budete mogli da prenosite podatke između dva Bluetooth® uređaja, oni moraju prvo da budu „upareni“ elektronskim putem. Uparivanje je postupak otkrivanja i autentifikacije koji omogućava stetoskopu opremljenom Bluetooth tehnologijom Littmann modela 3200 da komunicira sa drugim Bluetooth uređajem i uspostavlja vezu između ova dva uređaja kao pouzdan par. Iako se StethAssist može sjetiti pouzdanog uparivanja s do osam različitih Bluetooth uređaja, on će istovremeno komunicirati samo s jednim uparenim uređajem. Pored toga, ne možete spojiti dva stetoskopa modela Littmann modela 3200 zajedno.
Jednom uparen, stetoskop Littmann modela 3200 može da se poveže na PC koji pokreće StethAssist. Odaberite opciju CONNECT pritiskom i otpuštanjem (M) tipke. LCD ekran će signalizirati da je Bluetooth veza aktivna. Stetoskop će se automatski vratiti u operativni status.
Kada pokušavate da dobijete otkucaje srca pacijenta, važno je da sam centar štitnika dobro uspostavi kontakt sa pacijentom, jer je to mesto senzora zvuka. Potrebno je pet sekundi neprekidnih srčanih zvukova da biste izračunali početni broj otkucaja srca, a ažuriranja se pružaju svake dve sekunde. Otkucaji srca će se tada prikazati 10 sekundi nakon uklanjanja grudnog koša od pacijenta. Pre početnog čitanja, na ekranu se pojavljuju dve crtice (-). Za otkucaje srca izvan raspona od 30-199 bpm, na displeju će se videti i dve crtice (-).
Zaslon za rad otkucaja temeljen na zvuku najbolje funkcioniše kada se Littmannov model 3100 ili model 3200 stetoskop postavi blizu vrha pacijentovog srca. Može se nadgledati tokom korišćenja bilo kog režima filtra ili nivoa jačine zvuka. Ako se otkucaji srca menjaju iz konzistentnog u nedosledni ili ako postoji prekomerna buka u okolini, kretanje pacijenta ili zvukovi pluća tokom auskultacije, otkucaji srca će prikazati dve crtice (-). Sa praksom poboljšaće se vaša sposobnost dobijanja otkucaja srca od pacijenta. Značajka otkucaja srca je dizajnirana i potvrđena za nas na ljudima.